Zaseknutý partner – jak obnovit váš vztah i přes jeho neochotu?

Vadí ti, co dělá? Zraňuje tě tím? Řekla jsi mu to, ale on to neřeší. Tváří se, že je mu to jedno. Doma cítíš napětí a stres. Vaše komunikace nikam nevede.

Každá žena i muž se v dlouhodobém vztahu setkávají s výzvami. Nejsi v tom sama. Pokud ale tyhle výzvy dlouhodobě neřešíte, roste napětí mezi vámi. Víc a víc se odcizujete. Z pohodového domova je místo, kde cítíš stres, kde ti není dobře. Partner s tebou odmítá řešit, že ti něco vadí, neslyší tvé návrhy, co byste mohli udělat jinak. Dál opakuje své chování, které tě zraňuje.

Můžeš něco udělat ty, aby se situace mezi vámi zlepšila? Pojď se se mnou podívat na konkrétní případ Veroniky a možné řešení i pro tebe.

Veroničin manžel hromadí elektroniku po celém domě. Veronice to už dlouho vadí. Ačkoli o tom s manželem mluvila opakovaně, on její prosbu, aby byl uklizený dům, nebo aspoň zůstala prázdná kuchyň, ignoruje. Nepotřebných věcí stále přibývá. Veronika je bezmocná a v domě se vůbec necítí dobře. Další týdny ubíhají, partner na její prosby nereaguje, přestal s ní mluvit. Něco podobného můžeš zažívat i ty, když tvůj partner nebere tvoje potřeby a připomínky vážně.

Může ti vadit například, že tvůj partner chodí z práce pozdě, že se kouká do mobilu i u jídla a na dovolené, nevšimne si, že tě společná intimita nenaplňuje, neuznává tvůj přístup k výchově dětí, nechce s tebou trávit čas, nezajímá ho, jaký jsi měla den, nebo že čekáš půl roku na přivrtání garnýže.

Nezáleží na tom, jak polopatě, s empatií nebo bez ní se mu snažíš svůj požadavek vysvětlit, jak často mu ho opakuješ a jak moc se snažíš, aby tě pochopil. Žádná změna nepřichází. Navíc to trvá už nějakou dobu. Už jsi vlastně rezignovala, ale v hloubi tě to hodně trápí. I když se na to snažíš nemyslet, nejde to. Vypadá to, jako by partnerovi nezáleželo na tvých pocitech.

Co s tím? Co můžeš udělat ty i Veronika, aby partner konečně začal vnímat, co je pro tebe důležité?

Nejprve se zastav

Čím víc na něj budeš tlačit a chtít po něm problém co nejdřív řešit, tím více rezistence v něm vyvoláš. Ve výsledku se od sebe můžete vzdálit ještě víc. I když ty to myslíš dobře pro vás oba. Aby partner byl ochoten poslouchat, co mu říkáš, potřebuješ uvolnit atmosféru mezi vámi a získat jeho pozornost zpět.

Jak získat jeho zájem a ochotu komunikovat najdeš zde >>>

Moc změny je ve tvých rukou

Dobrou zprávou je, že ty máš moc tuto zdánlivě patovou situaci změnit. 

Za prvé, přijmi fakt, že jsi proto už udělala hodně, že tě to stálo spoustu energie, ale že tvá snaha funguje kontraproduktivně. Způsob jakým s ním mluvíš, na něj nefunguje. Pojď překročit svoje aktuální pocity frustrace a přijmout fakt, že tvůj partner je ve vašem vztahu, nebo tomto konkrétním tématu úplně zaseknutý (stejně jako je Veroničin manžel).

Co to znamená, že je “zaseknutý“?

Můžeš si představit, jakoby měl velká sluchátka na uších a byl k tobě otočený zády, navíc je rozhodnutý odejít pryč. V tuto chvíli neexistuje žádná vhodná, správná věta, kterou bys mohla říct a na kterou by partner zareagoval tak, jak ty chceš.

Proto ti nepomůže něco přesně říct, ale pomůže se k situaci postavit jinak. Bez tlaku. Jak ale uvolnit to velké napětí, které v sobě prožíváš a které se projevuje i v celkové atmosféře mezi tebou a partnerem? 

Co je druhým krokem?

Druhým krokem, který potřebuješ udělat je přestat tlačit na změnu. Potřebuješ se svobodně rozhodnout, že skládáš vnitřní zbraně a pokusíš se domácí atmosféru uvolnit. Potřebuješ, aby tvůj partner znovu získal zájem tě poslouchat a byl otevřen slyšet, co potřebuješ ve vztahu ty. To, že je partner zaseknutý v otázce hromadění věcí a nepořádku doma, či jakémkoliv jiném problému, znamená, že je zaseknutý ve vztahu s tebou. Nezajímá ho, co říkáš a potřebuješ ty.

Přesto jsi to ty, kdo má tu moc to změnit

Když ty změníš komunikaci směrem k němu, on už nebude mít důvod nosit ty „pomyslná sluchátka“ na uších. V tomhle jsou muži jiní. Když vzniká ve vztahu problém, odpojí se. Nasadí pomyslná sluchátka a zavřou se ve svém světě.

Když tvůj partner začne vnímat změny v domácím prostředí, začne na ně s odstupem času podvědomě, přirozeně reagovat. Můžeš pak znovu začít otevírat témata, která byla problematická, s respektem, porozuměním a on bude mít skutečně zájem to vyřešit ke spokojenosti vás obou. Důležité je naučit se efektivní partnerskou komunikaci, na kterou uslyší právě tvůj muž.


Pozor ještě na jednu věc

Podobně jako Veronika, často i jiné ženy bývají zaseknuté a odpojené jako jejich partner. Jen si to neuvědomují. A to je dost patová situace, která vede k pořádné partnerské krizi.

Nemáš to náhodou i ty? Tady jen pár příkladu, které ti mohou napovědět:

 

  • Uleví se ti, když odejde do pracovny, nemusíš se na něj dívat, hádat se s ním o ovladač, nic s ním řešit.
  • Všechno si raději uděláš sama, než bys mu řekla. Stejně by to neudělal pořádně. Prosit se nechceš.
  • Už jsi se snažila dost. Je to jeho chyba, když se pořád chová tak hrozně.
  • Dopředu víš, že tě zase zklame. Tak už ani raději nic nezkoušíš, nenavrhuješ. Nepočítáš s ním.

 

Třetí krok je akce

Rozhodni se, že uděláš něco jinak než doteď. Můžeš si vzít papír a tužku nebo si jen srovnat v hlavě, která témata jsou ta hlavní, která ti vadí nejvíc. Můžeš si vytipovat 1-3 konkrétní věci, ve kterých je partner zásadně zaseknutý a jak na ně ty reaguješ.

A jestli náhodou i ty nemáš nějaká témata, ve kterých jsi zavřená vůči němu. Přiznat si, jaká je realita je klíčový krok ke zlepšení situace mezi vámi.

Nic není ztraceno

Za mých 10 let praxe terapeutky a mentorky žen v partnerských vztazích jsem zažila tolik obratů v partnerské komunikaci, že stojí za to udělat funkční kroky a začít uvolňovat atmosféru mezi vámi. Partner na to dřív nebo později začne jinak reagovat. Přestane být zaseknutý, sundá svá pomyslná sluchátka, bude s tebou víc mluvit, dívat se ti častěji do očí, poslouchat tě, co mu říkáš.

Ráda tě uvolněním atmosféry mezi vámi provedu a uděláme tu praktickou změnu u vás doma společně. Vyhneš se zbytečným chybám a půjdeš rovnou k cíli. Můžeme začít hned.

Tady je pro tebe připravené video a cesta:

JAK ZÍSKAT
JEHO ZÁJEMPOZORNOST

Lucie Chromá

K VIDEU ZÍSKÁVÁŠ PŘÍSTUP OKAMŽITĚ PO REGISTRACI

Kliknutím souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle GDPR. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Zásady OOU dle GDPR.
Komentáře