Už jsem udělala všechno! Tak proč nám to stále nefunguje?

Už jsem udělala úplně všechno! A ten můj to prostě ignoruje. Už nevím, co bych pro vztah udělala víc. A stále je to na houby. Je mu ukradený nejen náš vztah, ale i já. Už mě to fakt nebaví…

Milá ženo,

vidíš se v tom? Taky máš pocit, že se váš vztah rozpadá a ať děláš, co děláš, odezva je nulová? Cítíš, že je všechno jenom na tvých bedrech a nikdo ti nepomůže? Že musíš všechno zařídit a vyřešit, že se celý svět proti tobě spiknul a háže ti klacky pod nohy? Jsi nemilovaná, nerespektovaná a bez špetky podpory a pozornosti?

Mám klientku Míšu. A ta měla přesně takové pocity. 

Dvě malé děti na krku, manžel stále v čudu, a když náhodou byl doma, tak se pořád hádali. Nedokázali spolu komunikovat. Jejich vztah byl prodchnut „významným mlčením”, tolik oblíbenou ženskou taktikou, při které ženy očekávají, že si muž všimne, že je něco špatně a zareaguje. Taktika je to velmi častá, bohužel ale neúčinná. To si ale my ženy neuvědomujeme, že muži to mají jinak a naše náznaky nebo naše ironické hlášky prostě nechápou.

Vzájemné nepochopení končí často ženským „hysterickým” výbuchem (hysterickým z pohledu muže) a nečinností muže, který nic neřeší, vlastně ho to možná ani moc nezajímá, nerozumí tomu a jenom čeká, „až ji to zase konečně přejde”. Pár dní je klid a pak to vše vygraduje znovu.

Jenomže pro nás ženy je pocit, že nás muž podporuje a že nás miluje, velmi zásadní. Vyživuje nás, čerpáme z něho energii. Když ten pocit nelásky trvá hodně dlouho, tak je to vyčerpávající. Má vůbec cenu zůstávat spolu? Dá se láska mezi partnery obnovit? Nebo to má žena prostě vydržet, kvůli dětem, i když jí ve vztahu není dobře?

Když už nevíme kudy kam, tak rezignujeme a jedeme na neutrál. 

Nemáme ani sílu, ani chuť cokoliv řešit. Je nám to jedno. Zablokujeme si jakékoliv emoce a autopilot převezme nadvládu. Často se schováme za práci. Abychom nemusely věci řešit, tak se věnujeme práci, oslavám, zápasům, běhání kolem dětí… Máme to tak my, ale mají to tak i naši muži. Myslíme si, že je to cesta, ale je to spíš slepá ulička, která žádnou lásku a výživu do vztahu nepřinese.

Nepsala bych ti tento příběh, kdyby neměl krásné pozitivní vyústění. Nebylo to jako z pohádky, nepřijel princ na bílém koni… Ale partnerský vztah se Míši podařilo zachránit.

Na počátku bylo ROZHODNUTÍ.

Míša se rozhodla dát jejich vztahu ještě poslední šanci. Když to nezvládne teď, končí. A vstoupila do kurzu Cesta lásky – smysluplná komunikace. Manželovi ani neřekla, že nějaký kurz dělá, on by se stejně na žádná videa nedíval…  

Co se dělo potom?

Pro Míšu byl zásadní okamžik, kdy si uvědomila, že způsob komunikace, který používá, není tak dobrý, jak si ona myslí. Celou dobu si myslela, že ona to dělá dobře. Že s mužem mluví, chce věci řešit, chce plánovat, domlouvat se… a on na ni nereaguje. Takže ON je ten špatný, ON to nedělá dobře. 

JENOMŽE potom si prošla pár videí v kurzu a zjistila, že se celou dobu mýlila. 

Uvědomila si, že to ONA tvoří ve vztahu tlak a přestala muže TLAČIT do věcí, o kterých si myslela, že je má dělat on. Všichni přece víme, že chlap je ten zručný a technický typ – a pokud ten váš zručný není, ale je „jenom” dobrý kuchař, tak je něco špatně! Toto své přesvědčení Míša zrušila  jako první. A přestala muže drtit pokyny, co všechno musí a nemusí dělat a dala mu volnost.

Naučila se nesklouzávat do starých triků, jak upoutávat pozornost, že se něco děje. Začala muže chápat v jeho potřebách a vyjadřování a napřímo vyjadřuje, co chce ona.

A najednou to funguje. 

Už několik měsíců nemají třecí plochy. Všechno tak nějak pěkně plyne. Přestože se muž žádného kurzu neúčastnil, tak podvědomě zareagoval na Míšiny změny a na její chování. Nic nestudoval, nic neřešil. Ale cítil, že Míša už není hysterka, vnímal lásku z její strany – a reagoval na láskyplnou atmosféru, kterou se Míši konečně daří vytvářet, protože se cítí velmi dobře. Už nemusí být ve střehu, co zase udělá špatně, nemusí se hlídat a je víc v klidu. Hádky jsou minulostí. Muž začal najednou všechno dělat, nemá s ničím problém, dá se na něho spolehnout.

Zázrak? 

Nikoliv. Pouze řada uvědomění a změn na fyzické, emoční a energetické úrovni. Hlavním Míšiným uvědoměním bylo, že ona nedělá věci dokonale – přestože žila celé roky v domnění, že ona přece všechno dělá dobře, tak PROČ to nefunguje!? Hned dalším uvědoměním bylo, že VŠECHNO MŮŽE ONA SAMA ZMĚNIT. Ona sama. Nepotřebuje k tomu partnera.

A poučení na konec?

Nečekej. Jdi na věc. A nechtěj k tomu partnera, není to potřeba. Zvládneš to sama a i tak to bude fungovat. Základem pro vyladění komunikace je jít sama k sobě a tam to změnit a harmonizovat.

Je to překvapivě jednoduché a rychlé. 

Změn si všimneš během několika týdnů, i když vám vztah nefungoval několik let. Všechno jde změnit. Důležité je začít u sebe a rozhodnout se. Pro Míšu byl startérem kurz Cesta lásky – smysluplná komunikace, kde se naučila, jak měnit věci. Může být i tvým startovacím bodem.

Jestli chceš…

  • inspirovat se tím, co zažívají ostatní ženy a jak se jim daří měnit jejich partnerství, 
  • dostávat mé rady a vhledy,  
  • být ve skupině, kde se jen tak netlachá, ale řeší a posouvá na další cestě, přidej se k nám:
Tagy:
Komentáře