5 důvodů, proč společně zhodnotit váš vztah za uplynulý rok

Hodnotíte uplynulý rok v práci nebo v podnikání? Nebo uplynulou sportovní sezónu a školní rok vašich dětí?

Co se zpětně ohlédnout za společným časem v partnerském vztahu?

Ve vztahu s partnerem jste 24 hodin denně, 7 dnů v týdnů po celý rok.
I když odcházíte do práce, jedete na víkend s kamarády, i když se na partnera zlobíte, stále jste ve vztahu a má to na vás vliv. Třeba vás to nikdy nenapadlo až do dnešního dne.

Tady je 5 důvodů, proč byste se rozhodně měli společně ohlédnout za uplynulým rokem a budete možná velmi překvapení, co všechno vám to do života přinese.

Důvod 1: Oslavíte a připomenete si to, co se vám povedlo

Když si připomenete a oslavíte společně to, co se vám povedlo, z čeho máte radost, co vás těší, váš vztah to vždy upevní.

Oba dva si tak připomenete v čem je váš vztah úžasný a silný, v čem se na sebe můžete spolehnout a co společně prožíváte. Uvědomíte si kam jste se jako osobnosti posunuli, co jste se jako partneři a milenci naučili, kam jste společně dozráli.

Může to být cokoliv, např. prožili jste někde společný vášnivý víkend, nebo jste objevili místo, kde byste chtěli v budoucnu žít, skvělou restauraci, kam se rádi vracíte. Nebo jste zvládli v pohodě 2 měsíce předávání chřipky mezi vámi a dětmi, protože jste se na sebe mohli spolehnout a podporovali se. Nebo jste ustáli změnu práce, příchod vašeho dítěte na svět, nebo jste zažili společné příjemné snídaně, na které rádi vzpomínáte. Může to být cokoliv.

Důvod 2: Dořešíte to, co jste v uplynulém roce zametli pod koberec

Dořešte i to, co jste během roku zametli pod koberec. To, co zůstalo mezi vámi ve vzduchu. Každá nedořešená záležitost vás stejně někde v koutku duše pořád štve a je potřeba to uzavřít.

Pokud něco takového mezi partnery přetrvává, zatěžuje to vztah, nabourá důvěru a intimitu a vytváří zbytečně stres a skryté důvody ke konfliktům.
V partnerském vztahu, víc než v jakémkoliv jiném vztahu, je velmi důležité mít čistý stůl a otevřené srdce, aby v dalším roce váš vztah byl zdravý a šťastný a vám bylo spolu dobře.

Důvod 3: Upevníte společné hodnoty a kotvy ve vztahu pro další rok

Když si hodnotíte uplynulý rok, připomeňte si i vaše osobní hodnoty a hodnoty, na kterých stojí váš partnerský vztah nebo manželství. 

Pokud zatím žádné dohodnuté hodnoty a kotvy vašeho vztahu nemáte, nechte se inspirovat našim Desaterem pro šťastný vztah.
Stáhnout si ho zdarma můžete zde >>>Desatero pro šťastný vztah<<<

Společné partnerské a rodinné hodnoty by měly být součástí každého vztahu. Je dobré se k nim jednou za čas vrátit a zrevidovat je, abyste oba věděli, zda někdo z vás nepotřebuje něco jinak.

Každý člověk se během života vyvíjí, nikdo nezůstáváme stejní. Přirozeně se mění naše potřeby. Svěřte se partnerovi, pokud se pro vás něco změnilo a společně vylaďte hodnoty a principy tak, jak oba potřebujete, aby vám ve vztahu bylo další rok skvěle.

Důvod 4: Vyslovíte společně vaše potřeby a přání pro další rok

V dalším kroku se společně můžete naladit na to, co přijde a vzájemně si říct vaše přání a potřeby ve vztahu pro nový rok. Může to být cokoliv. Např. prožít společně 3 krásné romantické víkendy jen ve dvou, nebo prožívat víc a častěji hezké společné intimní chvilky. Doporučuji se hlavně zaměřit na to, jak se společně chcete cítit, než na to, co chcete mít.

Pokud se poslední dobou intimita, doteky a hezké chvilky vytratily a vy nemáte na váš vztah moc času, dopřejte si partnerský workshop s námi, kde vaši intimitu a vášeň oživíte. Jak to na takovém workshopu probíhá, se dozvíte zde>>>

Důvod 5: Naplánujete si konkrétní termíny a zhmotníte tím vaše přání

Aby ale nezůstalo jen u vašich přání, je fajn pak vzít kalendář a některé aktivity i prakticky naplánovat. To co víte, že společně určitě chcete, i kdyby to měly být  např. pohodové společné středeční večery.

Tak si je rovnou dejte do kalendáře. Pokud chcete společně začít tancovat, rovnou společně najděte taneční kurz a zapište si, kdy tam poprvé půjdete. Určitě to dotáhněte do konce, aby se vaše přání v tom novém roce skutečně zhmotnily a vy pak za rok s úsměvem vzpomínali na tyhle krásné zážitky.

Užijte si to

Celé hodnocení si můžete okořenit prohlížením fotek z minulého roku, dlouhým vzpomínáním u dobrého vína, kreslením na papír vašich přání a prožitků, plánováním nad společným kalendářem toho, co spolu prožijete. Můžete si ze zhodnocení roku udělat krásnou každoroční tradici, která vás společně bude bavit a zároveň posílí váš vztah.

Jak to děláme my

My takové zhodnocení děláme každý rok, co jsme spolu. Na konci roku si kreslíme mapu toho, co se nám povedlo, co jsme společně zažili i toho, co zažil každý za sebe, a radujeme se nad tím. Zároveň se nebojíme pojmenovat to, co se nám nepovedlo, co jsme společně nedokončili a v čem chceme dál pokračovat a co ukončit. Následně si děláme společně vision board (nástěnka přání), kde máme naše společné i individuální přání.

Je to velmi zábavné. Když vidíme zpětně vše, co jsme prožili, kam jsme došli, kým jsme dnes a jaký je náš vztah, máme z toho společně radost.

Vyslovit nahlas svá přání, své touhy, své důležité hodnoty a kotvy ve vztahu i v životě nám dává sílu tvořit si svůj život a manželství tak jak chceme. Díky tomu oba víme, proč jdeme po naší vlastní cestě, přestože vždycky není úplně jednoduchá. Víme ale, že jsme na ni společně. 

Proto se každý rok znovu a znovu vracíme k zhodnocení našeho vztahu a našeho života za uplynulý rok. Zkuste to taky:)

Krásný nový rok vám přejí Lucie a Radek


Lucie a Radek
Lucie a Radek Chromí jsou zkušení terapeuti Metody RUŠ, lektoři živých i online kurzů, pomáhají jednotlivcům i párům na vztahových konzultacích, jsou šťastní manželé.

Učí a podporují páry, ženy, muže, jak tvořit dlouhodobý naplněný partnerský vztah plný vášně, potěšení, radosti a porozumění. Rádi pomůžou i vám.

Pokud potřebujete zlepšit komunikaci, více partnerovi rozumět, nebo toužíte místo hádek a nedorozumění, znovu cítit lásku a blízkost, připravili pro vás online kurz Partnerská komunikace bez hádek (pro jednotlivce).

S intimitou vám pomohou na workshopu pro páry, kde obnovíte jiskření a blízkost mezi vámi, naučíte se spolu hledat cesty k příjemnějšímu a častějšímu milování.

Na Lucii a Radka se obracejí ženy, muži i páry, kteří hledají řešení, jak zlepšit nebo zachránit vztah. Buď individuálně formou terapie, tak na párových nebo individuálních online konzultacích. Dostanete tak pohled dvou terapeutů, nestranných pozorovatelů, muže a ženy, i manželů. V čase, který vám bude vyhovovat.
Komentáře