TIP PRO LEPŠÍ VZTAH: Rozumějte oba cyklu ženy!

  • Má smysl, aby o cyklu ženy věděl muž?
  • Existuje něco jako cyklický vztah?
  • Jakou roli v tom hraje hormonální antikoncepce?

Na tyhle otázky bychom vám rádi odpověděli společně z pohledu ženy, muže, partnerů, ale také z pohledu zkušených terapeutů Metody RUŠ.

Podle nás ANO: je užitečné, když o cyklu ženy ví i její partner. Život v páru je mnohem snadnější, když muž akceptuje, že žena, která nebere hormonální antikoncepci, je citlivá, proměnlivá, s různými náladami a potřebami, které se v průběhu dnů a týdnů jednoduše mění. 

Na tohle téma jsme natočili celý rozhovor. Najdete ho na webu:nehormonálka.cz.

Existuje kompas pro muže?

Ano, existuje 5 snadných tipů, aby se každý muž se svou ženou domluvil, a aby ji snad občas i trochu porozuměl (doporučuje Radek)

  1. Akceptujte, že žena je cyklická, proměnlivá a je to její dar (ne váš trest).
  2. Naučte se vypozorovat jednotlivé fáze cyklu ženy a počítat s tím, že během některých fází je prostě sexu a konfliktů buď více, nebo méně.
  3. Začněte se ženou mluvit, nemusí to být celé hodiny, stačí pár minut vědomé pozornosti a naslouchání denně.
  4. V premenstruační fázi se mění hladina hormonů ženy a ona je velmi citlivá na témata, která celý měsíc zametáte oba dva pod koberec. V téhle fázi je čas tyto témata dořešit a strašák jménem PMS syndrom, pak vůbec nemusí přijít.
  5. Proměnlivost ženy má své výhody – pestrost života včetně toho milostného (máte ve své ženě každý den trochu jinou milenku).

Co je to cyklický vztah?

Tento termín jsme nikde nevyčetli, spíše jsme ho do našeho manželského života zavedli. Je totiž mnohem lepší sázet mrkev na jaře než v zimě. Úplně stejně je lepší cokoliv plánovat první dny po skončení menstruace (v tzv. dynamické fázi) a vybírat termín dovolené na dobu, kdy bude mít žena ovulaci. Těšte se na teplou večeři a milování v ovulaci a dopřejte ženě dostatek klidu a odpočinku při menstruaci. Když akceptujete tuto cykličnost, váš vztah se dostane do větší pohody.

Žena je přirozeně cyklická a pokud dáte prostor a respekt jejím fázím a sílícím schopnostem v každé jednotlivé fázi, přinese to mnohé vám i vašemu vztahu. A naopak, pokud žena i muž respektují její potřeby během každé fáze (stejně jako některé aktivity neděláte např. v zimě)  usnadní vám to oběma život a podpoří zdraví.

Vše má v rukou žena

Základem je, aby žena přijala svou cyklickou podstatu, začala ji využívat pro své aktivity v práci, v domácnosti, s dětmi i s partnerem, ale také sama pro sebe, pro svou vlastní psychohygienu, fyzickou kondici a osobní pohodu.

Když žena přijme samu sebe, své tělo a funguje přirozeně s dostatkem sebelásky, pak je vše jednodušší i ve vztahu s partnerem. A to v každé fázi cyklu. Když žena přijímá sebe, snadněji se se vším popasuje i muž.

Většina žen, které jsou se svým ženstvím a svým cyklem v souladu, pak prožívá menstruaci v poklidu, bez migrén, zvracení a bez prášků proti bolesti, mizí krvácení mimo menstruaci, kvasinkové infekce a jiné problémy.

Pro podporu zdravé a přirozené menstruace je vhodný i rituál menarché (oslava první menstruace), kterou mnoho žen nezažilo v době dospívání a doplňují si ji v dospělosti. Tento zážitek podporuje klidnější průběh menstruace a přijetí ženství se vším co to přináší (mnoho žen bohužel považuje menstruaci a cyklus za něco špatného, nečistého, otravného apod.) Více o rituálu menarché najdete zde >>>.

Jakou roli v tom hraje hormonální antikoncepce?

Pokud žena bere hormonální antikoncepci, neprobíhá během měsíčního cyklu v těle přirozená změna hladiny hormonů, ale vše uměle regulují hormony, které žena dodává tělu např. v tabletách nebo injekcích. 

Tělo ženy je po celou dobu cyklu ve větším “klidu”. U mnoha žen neprobíhají emoční výkyvy a žena je psychikou víc “jako muž”. Mnoho žen s hormonální antikoncepcí nevnímá své tělo, nerozumí mu, neslyší jeho signály. Často ženy fungují do úplného vyčerpání, nemoci nebo nesnesitelných bolestí během menstruace nebo v jiných fázích cyklu.

Zároveň s užíváním hormonální antikoncepce souvisí mnoho zdravotních rizik a vedlejších účinků. Podrobné informace a odbornou pomoc najdete právě na webu nehormonálka.cz.

Pokud by vás zajímalo celé povídání a náš příběh, praktické zkušenosti jak jsme poznávali můj cyklus pohledem muže i ženy, i zkušenosti s našimi klientkami, pak se podívejte na video v členské sekci na nehormonalka.cz.

Lucie a Radek
Lucie a Radek Chromí jsou zkušení terapeuti Metody RUŠ, lektoři živých i online kurzů, pomáhají jednotlivcům i párům na vztahových konzultacích, jsou šťastní manželé.

Učí a podporují páry, ženy, muže, jak tvořit dlouhodobý naplněný partnerský vztah plný vášně, potěšení, radosti a porozumění. Rádi pomůžou i vám.

Pokud potřebujete zlepšit komunikaci, více partnerovi rozumět, nebo toužíte místo hádek a nedorozumění, znovu cítit lásku a blízkost, připravili pro vás online kurz Partnerská komunikace bez hádek (pro jednotlivce).

S intimitou vám pomohou na workshopu pro páry, kde obnovíte jiskření a blízkost mezi vámi, naučíte se spolu hledat cesty k příjemnějšímu a častějšímu milování.

Na Lucii a Radka se obracejí ženy, muži i páry, kteří hledají řešení, jak zlepšit nebo zachránit vztah. Buď individuálně formou terapie, tak na párových nebo individuálních online konzultacích. Dostanete tak pohled dvou terapeutů, nestranných pozorovatelů, muže a ženy, i manželů. V čase, který vám bude vyhovovat.
Komentáře